Vaud

je kanton na západě Švýcarska. Hlavním městem je Lausanne a úředním jazykem je francoužština. Území kantonu se rozléhá od Ženevského jezera na jihu, k Neuchatelskému jezeru na severu. Sousedskými kantony jsou Ženeva, Fribourg, Neuchatel, Bern a Wallis. Část kantonu je součástí Švýcarských Alp. Nachází se zde Diableretský ledovec a několik oblíbených lyžařských středisek např. Les Diablerets a Leysin.

Z pohledu vinařského je kanton Vaud druhým nejdůležitějším vinařským regionem ve Švýcarsku. Oblast od Lausanne po Montreaux riviéru, zaručuje nádhernou podívanou pro všechny milovníky kvalitního vína. Lavaux je vinařská oblast jejíž terasovitě upravené svahy jsou od roku 2007 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Terasovitá pole na slunných jižních svazích tu začala vznikat již ve 12. století, víno se zde pěstovalo již v období starověkého Říma. Zdejší vína jsou zahrnuty do programu Appellations d´origine contrôlée, AOC, ochranného označení původu zboží. Další významnou vinařskou oblastí v regionu je Chablais AOC, kde se koná každý rok mezinárodní soutěž the Mondial du Chasselas v zámku Château d´Aigle.

Z hlediska turistiky stojí za navštívení le Château de Chillon, který je nejnavštěvovanějsí historickou budovou ve Švýcarsku. Ve městě Vevey se koná každých cca 25 let festival Fête des Vignerons (FEVI), o kterém si můžete přečíst více v sekci 21. století.